1436782225Поруч з ГУНП в Херсонській області знаходиться багатоквартирний будинок за адресою: м. Херсон, вул. Лютеранська,12, в якому мешкають колишні працівники та ветерани системи МВС України та на базі майна якого створено ОСББ «Лютеранська 12».

      У зв’язку з прийняттям 22.02.2019 року на сесії міської ради рішення про перейменування вул. Лютеранської (до речі нещодавно перейменованої з Кірова на Лютеранську у зв’язку з реалізацією норм ЗУ "Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 09.04.2015 року) на вулицю Катерини Гандзюк, мешканцями будинку було висловлено негативне ставлення до цього факту та прийнято рішення про звернення до Ради ветеранів МВС в Херсонській області за захистом своїх прав. Оскільки, на їх думку, вищевказане рішення про перейменування вулиці Лютеранської прийняте з грубим порушенням норм чинного законодавства та без врахування громадської думки осіб, які проживають в вищезазначеному будинку.

 

      Так, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження як підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.

      Однак, для прийняття такого рішення недостатньо просто мати повноваження – потрібні законні підстави.

      Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», а саме статтею 3, передбачені наступні підстави та умови присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій:

  1. Імена фізичних осіб присвоюються з метою увічнення пам’яті про осіб, які:

1) внесли вагомий вклад у боротьбу за незалежність, розбудову Української держави, підтримання міжнародного миру і безпеки, зміцнення міжнародного авторитету України;

2) здійснили героїчний вчинок, звершення в ім’я Батьківщини;

3) зробили значний особистий внесок у розвиток науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя.

На думку мешканців вищезазначеного будинку Катерина Гандзюк не відноситься до осіб, виключний перелік яких зазначений в статті 3 Закону.

Також, важливим є той факт, що відповідно до ч.5 ст. 3 вищезазначеного Закону, імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються юридичним особам та об’єктам права власності лише після проведення громадського обговорення. Разом з тим, мешканців та співвласників будинків до проведення громадського обговорення ніхто не залучав, про його існування нікому не було відомо та нікому не повідомлялось.

До речі, порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій встановлюється Кабінетом Міністрів України, тобто в разі проведення громадського обговорення з порушенням встановленої процедури його також можливо оскаржити.

Також, відповідно до статті 5 ЗУ «Про географічні назви» перейменування географічних об’єктів здійснюється у випадку:

  • повторення назв однорідних географічних об’єктів у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці;
  • необхідності повернення окремим географічним об’єктам їхніх історичних назв;
  • істотної зміни функції або призначення географічного об’єкта;
  • необхідності приведення назви географічного об’єкта у відповідність із вимогами Закону України "Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Крім того, перейменування географічних об'єктів здійснюється з урахуванням думки більшості населення, яке проживає на території, де розташовані ці об'єкти, відповідно до закону про референдуми. Але думку осіб, які мешкають по вулиці Лютеранській ніхто не запитував, що обурило співвласників будинку та слугувало підставою для звернення до Ради ветеранів МВС в Херсонській області за відповідним захистом.

В даній справі вбачається не тільки правова, але й моральна складова. Із засобів масової інформації, нещодавно громадськості стало відомо про те, що родичі загиблих учасників АТО в минулому році зверталися до міського голови та пропонували перейменувати вулицю Лютеранська на вулицю імені Руслана Сторчеуса, колишнього командира батальйону МВС «Херсон», який героїчно загинув в зоні АТО в 2014 році.

Зі слів батька Сторчеуса Руслана, саме міська влада в образливій для нього формі, в особі конкретних посадових осіб, відмовила в задоволенні прохання батька, посилаючись на «прокльони» жителів міста, пов’язані з витратами додаткових коштів на переробленням документів, вивісок і т.д.

В теперішній час міська влада, в особі конкретних депутатів, про «прокльони» чомусь забула.

До речі, перелік депутатів, які «прокльонів» видно не бояться є наступним.

IMG 20190226 WA0003IMG 20190226 WA0004

Розглянувши звернення членів правління ОСББ «Лютеранська 12» щодо незгоди з перейменуванням вулиці, враховуючи той факт, що вказаний будинок є відомчим, в якому мешкають колишні працівники міліції, ветерани, пенсіонери правоохоронних органів, Радою ветеранів МВС в Херсонській області 26.02.2019 року одноголосно прийнято рішення звернутися в установленому законом порядку до депутатів Херсонської міської ради та міського голови з вимогою про скасування в вочевидь незаконного рішення щодо перейменування вулиці Лютеранської. В разі відмови в задоволенні звернення - Рада ветеранів МВС в Херсонській області буде звертатися до суду та надасть правову допомогу в захисті прав співвласників будинку №12 по вулиці Лютеранській. Про хід цієї справи та рішення обов’язково буде повідомлено додатково.